piątek, 3 października 2008

Opensourcowe rozwiązania dla analityków internetowych

Od pewnego czasu zauważam dominację Google Analytics jeżeli chodzi o rozwiązania w zakresie narzędzi raportujących. Właściwie zdolny programista od JavaScript potrafiłby wszystko czego się oczekuje od takich narzędzi zbierać. Nawet o prędkości ruchów myszki na danej stronie internetowej czy kolejności wizyt użytkownika na stronie.

W cieniu Google Analytics programiści open source pracują nad własnymi rozwiązaniami narzędzi raportujących. Narzędzia bazujące na logach serwera są dobre w celu zbierania informacji, które zapisze serwer. Ale w sytuacji stosowania technologii typu AJAX, logi serwera nie są już dość dobrym narzędziem do mierzenia aktywności użytkownika na stronie.


Jedna warto wspomnieć o tych narzędziach: AWStat to oparte na Perlu narzędzie do zbierania informacji o przeglądarkach użytkowników oraz Webalizer to napisany w C szybki analizator logów.

Gdy chodzi o zbieranie informacji o interakcjach i zachowaniach użytkownikach na stronach to te powyższe analizatory nie są najlepszym rozwiązaniem o ile programiści nie napiszą sobie własnego dedykowanego rozszerzenia.

W tej sytuacji trzeba było dostarczyć narzędzia w celu zbierania informacji marketingowych czy transakcji to trzeba było już osadzać skrypty JavaScript na stronach internetowych. Takie podejście w celu zbierania danych o ruchu na stronach WWW ma sens jak właściciel serwisu internetowego chce zbierać dane o samej przeglądarce WWW.

Środowisko OpenSource rozwija następujące projekty: Open Web Analytics Zaletą tego rozwiązania jest miezrznie ruchu z RSS oraz tworzenie własnych raportów. Inną zaletą jest też integracja z Wordpressem i jak Media Wiki.

Natomiast ze sobą rywalizują 2 projekty opensourcowe dla analityków internetowych. Piwik - zyskujący coraz większą popularność a ma coraz większe ambicje. W Polsce blogosfera mało na to zwróciło uwagi: Piotr Fiećko, Grzegorz Godlewski, Anna Deregowska-Watza W Polsce na razie zainteresował się tym inTrack oferując darmowe statystyki dla blogerów. Jednakże coraz bardziej zaawansowany zaczyna być phpMyVisites To co wyróżnia spośród innych to wykorzystanie mapy kliknięć.

Rozwój narzędzi raportujących coraz bardziej będzie zmierzał w kierunku ich integracji z CMS czy ERM tworząc narzędzia do badania KPI witryn internetowych co upodobni te narzędzia raportujące do narzędzi typu Business Intelligence.

Brak komentarzy: