środa, 6 sierpnia 2008

Odchylenie standardowe

Bardzo często zdarza mi się czytać z narzędzi raportujących różne rozkłady danych. Na przykład ilość odsłon, czy ilość użytkowników albo odwiedzin jakiegoś serwisu internetowego.
Jak wiadomo trzeba czasami klientowi powiedzieć że ilość użytkowników jego serwisie jest stabilna czyli nie ma zbyt dużych zmian. Jak klient sie spyta na czym opieram stwierdzenie ze jego serwis ma stabilny proces jeżeli chodzi o ilość użytkowników.
Po prostu mierzę odchylenie standardowe użytkowników na stronie i z tego wynika że wahania wokół średniej ilości użytkowników są takie same w jakimś okresie co oznacza że odchylenie standardowe ma małą wartość.

Na przykład na moim blogu w ostatnim tygodniu miałem tylu użytkowników dziennie:
235, 250, 236,211,217,169,179.
Średnia arytmetyczna wynosi 213,86 odchylenie standardowe z populacji wynosi 28 co oznacza, że to jest bardzo niska wartością odchylenia wobec średniej wynoszącą 14,14%. Można to też tak zinterpretować: na moim blogu nic się nie zmieniło. W internecie serwisy, które mają duże odchylenia standardowe użytkowników oznacza to ze mają spory ruch i jest on zależny od jakiś czynników. Oczywiście, że to pozwala zmierzyć hipotezę tego typu jaki wpływ na użytkowników bloga mają poszczególne słowa kluczowe. W praktyce odchylenie standardowe jest użytecznym narzędziem, które ma prowadzić do wielu różnych analiz.

Odchyleniem standardowym mierzymy to jak bardzo odstajemy od reszty świata

Brak komentarzy: