wtorek, 9 września 2008

Narzedzia analityka

Większość danych z narzędzi raportujących ruch w serwisie internetowym przeważnie importuje się do różnych formatów: są to przeważnie formaty dla Excela takie jak CSV, XML, XLS czy TSV. Następnie instaluje się Analysis Tool Pack. W większości przypadków na początku to wystarczy, ale szybko się ujawniają pewne mankamenty, jednym z nich jest potrzeba nauczenia programowania w Visual Basic for Application przy tworzeniu i modyfikowaniu makr. Można oczywiście zainwestować w pakiety statystyczne takie jak SSPS, Statistica, czy Matlab
To ma sens jak zna się biegle statystykę i ekonometrię oraz ma plany rozwijać się w stronę usług konsultingowych w zakresie badań marketingowych czy badań rynku w internecie.
Zanim zainwestuje się sporo kasy w pakiety statystyczne warto poznać opensourcowe pakiety statystyczne, które na początek przydadzą się żeby móc potem biegle wykorzystywać komercyjne rozwiązania.

Takimi pakietami są Project R i Gretl.
Project R jest nieformalnym liderem jeżeli chodzi o wykorzystanie obliczeń statystycznych. W Polsce nim interesują się głównie statystycy i naukowcy. Łukasz Komsta napisał kiedyś w 2004 roku Wprowadzienie do środowiska R po polsku. Przemysław Biecek swoim studentom zalecał zapoznanie się z platformą R równolegle z nauką statystyki. On jest autorem książki "Przewodnik po pakiecie R" W Polsce można liczyć na wsparcie polskiego forum "Grupa użytkowników R" a także na forum R na Goldenline.

Natomiast wśród ekonomistów i analityków cieszy się program Gretl. Istnieje też polska strona poświęcona temu programowi promująca podręcznik z ekonometrii: Ekonometria. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem programu gretl.

Prognozowanie ruchu w serwisie internetowym jest bardzo ciekawym zagadnieniem badawczym.

Brak komentarzy: